Zabezpieczanie ładunku w transporcie drogowym

Chyba każdy choć raz musiał wysłać paczkę. Transport drogowy to dziedzina, z której korzystają zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Żeby móc wysłać przesyłkę, należy ją przede wszystkim odpowiednio zabezpieczyć do transportu. Nadawcy często popełniają błąd, myśląc, że odpowiada za to firma przewozowa, co bywa przyczyną nerwów, kiedy kurier odmówi przyjęcia towaru do dystrybucji z powodu niewystarczającego zabezpieczenia. Tymczasem, to kurier ma rację. Zgodnie z prawem przewozowym, za przygotowanie i zapakowanie towaru odpowiada nadawca. Sprawdźmy, jak odpowiednio zabezpieczyć przesyłkę.

Opakowanie zewnętrzne
Transport drogowy naraża przewożony towar na uszkodzenia. Przesyłki przemieszczają się na aucie, podskakują na wybojach itp. Dlatego, tak ważne jest żeby je odpowiednio zabezpieczyć. Opakowanie zewnętrzne musi być przede wszystkim dostosowane do wagi towaru. Grubość kartonu musi być tak dobrana, by nie rozerwał się pod naporem ciężaru kiedy paczka zostanie podniesiona. Opakowanie zewnętrzne należy również zabezpieczyć przed możliwością rozklejenia się, co stworzy dostęp do zawartości i możliwość utraty części ładunku. W tym celu warto używać jedynie dobrych i solidnych taśm klejących. Najlepszym rozwiązaniem jest dodatkowe owinięcie kartonu folią stretch.

Opakowanie wewnętrzne
Niezwykle istotne jest również zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń wewnętrznych. Świetnie sprawdzają się styropianowe profile, które nakładane są na krawędzie przewożonego przedmiotu. Dodatkowo, przestrzeń między towarem a kartonem warto wypełnić ścinkami, pianką lub gąbką, tak, żeby amortyzowały one ewentualne wstrząsy. Towar powinien być jak najbardziej stabilny i nie przemieszczać się w kartonie.