Rodzaje aut transportowych

Transport drogowy to pojęcie bardzo szerokie. W jego skład wchodzi zarówno praca Poczty Polskiej, usługi oferowane przez firmy kurierskie, jak i dystrybucja przesyłek paletowych i ponadgabarytowych w ramach tzw. transportu ciężkiego. Rodzaj przewożonego ładunku determinuje odpowiedni typu auta transportowego. Jest to związane z konsystencją towaru, ciężarem oraz odpowiednim jego zabezpieczeniem. Sprawdźmy, jakie auta dystrybucyjne realizują transport poszczególnych towarów.

Ładunki sypkie i płynne
Transport drogowy bywa wykorzystywany do dystrybucji towarów sypkich i płynnych. Wśród tych pierwszych najczęściej przewozi się oczywiście piach i węgiel. Te drugie to przede wszystkim różnego rodzaju paliwa, ale także np. mleko. Ładunki sypkie przewozi się w tzw. wywrotkach. Są to auta ciężarowe wyposażone w pakę z podnośnikiem, który podnosi platformę ku górze umożliwiając wysypanie towaru. Ładunki płynne przewozi się w specjalnych cysternach. W przypadku paliw, auto musi spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa, a kierowca musi posiadać kwalifikacje na przewóz towarów niebezpiecznych w ramach konwencji ADR.

Opakowania jednostkowe
Opakowania jednostkowe dystrybuowane mogą być różnymi autami. Można tu wyróżnić zarówno samochody dostawcze, busy, jak i naczepy przewożone autami ciężarowymi. Niekiedy, paczki przewożone są również zwykłymi samochodami osobowymi. Ciężkie ładunki wymagają dystrybucji autem ciężarowym z naczepą, która umożliwia rozładunek wózkiem widłowym na rampie, lub autem dostawczym wyposażonym w tzw. windę, a więc platformę, która może podnieść się do poziomu rampy, tak żeby mógł ją odebrać wózek.